Kako trauma prelazi s roditelja na djecu
- Ivona Hemen Erdeli
- 3. lip
- 2 min čitanja

Traumatsko iskustvo ne moramo osobno doživjeti da bismo osjećali njegove posljedice. Ponekad nosimo težinu priča koje nikada nisu ispričane, rana koje nismo sami zadobili i boli koja nije naša. Ovaj fenomen poznat je kao intergeneracijski (ili transgeneracijski) prijenos traume. Intergeneracijski prijenos traume podrazumijeva prenošenje psiholoških posljedica traumatskih iskustava s roditelja na djecu (a u nekim slučajevima čak i unuke). Primjeri ovakvog prijenosa mogu se vidjeti kod potomaka ratnih veterana, žrtava obiteljskog nasilja, izbjeglica ili ljudi pogođenih siromaštvom, glađu ili političkim progonom. Djeca i unuci tih osoba mogu pokazivati simptome tjeskobe, depresije, niskog samopoštovanja ili osjećaja krivnje – čak i ako sami nisu doživjeli traumu.
Kako dolazi do prijenosa traume? Jedan od načina kojim trauma prelazi s generacije na generaciju jest kroz ponašanje roditelja koji, zbog vlastite neliječene traume, mogu svojoj djeci nesvjesno prenositi strahove, emocionalnu udaljenost, prezaštitnički odgoj ili teškoće u izražavanju ljubavi. Djeca nekritički prihvaćaju te obrasce i oblikuju svoje emocionalne reakcije prema njima. Drugim riječima, djeca uče da je odgovor na traumu „normalan“ odgovor na situaciji u kojoj takav odgovor zapravo uopće nije primjeren. Uz to, epigenetska istraživanja pokazala su da trauma može ostaviti trag čak i na genetskoj razini, mijenjajući način na koji se geni izražavaju – što potencijalno može utjecati na stresne odgovore potomaka.
Važno je napomenuti da intergeneracijski prijenos traume nije neizbježan. Svijest o postojanju tog mehanizma prvi je korak prema iscjeljenju. Kada razumijemo da određene emocije, obrasci ponašanja ili unutarnji konflikti možda nisu u potpunosti naši, već odraz naslijeđene boli, možemo prema sebi pristupiti s više suosjećanja – i otvoriti prostor za promjenu.
Trauma koja se prenosi kroz generacije može izgledati vrlo suptilno i gotovo nevidljivo, ali njezini učinci mogu biti značajni. Otvoreni razgovori, empatija i rad na sebi mogu pomoći u tome da prestanemo nesvjesno reproducirati prošlost – i počnemo stvarati drugačiju budućnost. Važno je znati da trauma nije kraj priče. Svaka generacija ima priliku prekinuti ciklus – prepoznati što nosi, proraditi te traume i otpustiti ih. To uključuje djecu na koje je trauma prenesena, ali i roditelje koji radom na sebi uz podršku stručnjaka za mentalno zdravlje mogu spriječiti njezin prijenos.
Više o tretmanu trauma možete pronaći na našim stranicama.
Comments