EMDR terapija: Što očekivati na prvom susretu?
- Ivona Hemen Erdeli
- 23. svi
- 3 min čitanja

Kaže se da su počeci najteži, što ponekad primarno možemo pripisati neiskustvu. Kroz ovu objavu ukratko ćemo opisati kako je zamišljen inicijalni susret kod pripreme EMDR tretmana. Pripremna faza EMDR terapije nije gubitak vremena - ona gradi temelje za kasniji siguran rad na traumama, bez rizika od preplavljenosti. Naravno, različite osobe imaju različite potrebe i, da bi tretman djelovao, potrebno je te potrebe i uvažiti. Sljedeći opis stoga ima ulogu tek oglednog primjera sa svrhom umanjivanja nepredvidivosti postupka. Općenito, cijeli je postupak EMDR terapije osmišljen tako da klijenta sigurno i postepeno uvede u svijet bilateralne stimulacije i rada na traumatskim iskustvima.
1. Uvod i uspostava povjerenja
Budući da je važno osjećati se sigurno s terapeutom, svaka uspješna EMDR terapija počinje dobrim odnosom između klijenta i terapeuta. Drugim riječima, prvi korak jest predstavljanje terapeuta i klijenta. U ovoj fazi terapeut upoznaje klijenta s pravilima rada, dogovaranja termina i slično, dok klijent postavlja pitanja o svim nejasnoćama i eventualno ukazuje na neke specifičnosti koje bi mogle utjecati na tijek terapije (poput radnog vremena, selidbe itd.).
2. Anamneza i prikupljanje podataka
U sljedećem koraku EMDR terapije upoznavanje se usmjerava prema konkretnim pitanjima s kojima klijent dolazi. Drugim riječima, sljedeći je korak u EMDR terapiji detaljni razgovor o klijentovoj životnoj i medicinskoj povijesti vezanoj uz neki problem (najčešće traumu) koji je potrebno riješiti. Također, terapeut obično provjerava i ima li klijent ranijih iskustava s terapijom ili lijekovima te kakvu podršku ima u svakodnevnom životu. Kroz taj proces, klijent i terapeut postupno izrađuju popis „target” uspomena — ključnih trenutaka koji će biti obrađeni u kasnijim fazama.
3. Objašnjenje modela osam faza
Ako terapeut temeljem klijentove priče zaključi da je EMDR terapija primjeren tretman, detaljnije objašnjava klijentu nadolazeće faze. Tu će se terapeut posebno osvrnuti na princip bilateralne stimulacije i naglasiti da klijent u svakom trenutku ima kontrolu i, ako postane vrlo neugodno, može prekinuti ili usporiti proces. U slučaju da terapeut zaključi da je neki drugi tretman potencijalno primjereniji, može taj alternativni tretman ponuditi klijentu. Kad se radi o kompleksnijim traumama, prve tri faze mogu dulje trajati i zauzeti cijeli prvi termin.
4. Vježbe samoregulacije i resursi
Prije rada na traumatskim uspomenama, EMDR terapeut uči klijenta jednostavnim tehnikama umirivanja: vježbama disanja, vođenim vizualizacijama „sigurnog mjesta” ili „zelene plaže”. Terapeut može koristiti i bilateralnu stimulaciju kako bi ojačao klijentove resurse - samopoštovanje, osjećaj stabilnosti i sigurnosti. Ti su resursi važni i u svakodnevnom životu i u kontekstu EMDR terapije, posebice kod prorade traumatskih sjećanja.
5. Probni krug bilateralne stimulacije
Na kraju pripremne faze, terapeut i klijent mogu dogovoriti prvi „target” - konkretnu sliku ili kratku epizodu koja je izrazito emocionalna za klijenta. Terapeut će zatim klijenta voditi kroz nekoliko kratkih ciklusa bilateralne stimulacije dok klijent prati misli i osjećaje koje to budi. Ovaj probni krug nije rad na traumi u pravom smislu, nego uvod koji provjerava kako klijent reagira na stimulaciju.
6. Plan za daljnje susrete
Na kraju susreta, terapeut i klijent sažimlju dojmove i temeljem prikupljenih informacija dogovaraju daljnju suradnju. Naravno, taj plan može i kasnije biti prilagođen potrebama klijenta.
Prolaskom kroz ove korake osigurava se da klijent stekne viziju o tome kako će proces izgledati, što je važno iz konteksta stvaranja sigurnog prostora, neophodnog za rad s traumatskim iskustvima. EMDR je znanstveno potvrđen alat za razrješavanje traumatskih sjećanja, no da bi funkcionirao, vrlo je važno razviti kvalitetne temelje. Nekad će za to biti potreban jedan susret, a nekad više njih – to ovisi o terapeutu, klijentu i njihovoj kompatibilnosti. Na pripremne korake možemo gledati kao na temelje kuće – kao što ne možemo očekivati čvrstu kuću na nekvalitetnim temeljima, tako ne možemo očekivati ni efikasnost EMDR terapije bez kvalitetne pripreme „terena“.
Više o EMDR terapiji možete pronaći na našim stranicama.
Comments